توجه ایران ایرانی مبارزه با موادمخدر

توجه: ایران ایرانی مبارزه با موادمخدر اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

گران شدن شیشه ممکن است معتادان را به مصرف پرخطر مخدرها سوق‌ دهد؛ مصرف هم‌زمان یا تزریق

چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد؛ چرخش معتادان به تریاک یا گل؟!

عبارات مهم : ایران

گران شدن شیشه ممکن است معتادان را به مصرف پرخطر مخدرها سوق دهد؛ مصرف هم وقت یا تزریق

براساس بروزترین اطلاعات ستاد مبارزه با مواد مخدر، هر گرم شیشه به رقمی در حدود ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

براساس بروزترین اطلاعات پلیس مواد مخدر در کشور عزیزمان ایران و مسئولان ستاد مبارزه با موادمخدر، شیشه به عنوان یکی از پر مخاطره ترین ماده مخدر ایرانی در میان مصرف کنندگان با رشد قیمت سه برابری مواجه شده است هست. به طوریکه تا سال گذشته، هر گرم شیشه چیزی در حدود ۳۰ هزار تومان به فروش می رسید که حالا براساس بروزترین اطلاعات ستاد مبارزه با مواد مخدر، هر گرم شیشه به رقمی در حدود ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

افزایش قیمت شیشه ولی متاثر از چند عامل هست، نخست عزم مسئولان انتظامی در برخورد و منهدم کردن لابراتوارهای تولید شیشه زمینه ساز کم کردن تولید شیشه در این مکان های زیرزمینی شده است شده و دوم اینکه نوسانات قیمت ارز، سوداگران این حوزه را ترغیب به زیاد کردن قیمت این مخدر کرده هست. اقتصاد مخدرها در واقع یکی از بااهمیت ترین راه ها جهت کنترل مصرف مخدرها در کشور عزیزمان ایران و سایر کشورهاست و حالا زیاد کردن قیمت شیشه در ایران، این پرسش و نگرانی را ایجاد می کند که ممکن است معتادان دست به رفتارهای پر خطری چون مصرف هروئین یا تزریق ارزان مخدرها بزنند. همچنین پیش دیگر ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که ممکن است مصرف کنندگان، به مخدرهایی سنتی همچون تریاک روی بیاورند و در این همین زمینه حتی محتمل است مخدر گل جای شیشه را بگیرد.

در حال حاضر بررسی الگوی مصرف مواد در سطح کشور نشان می دهد بر اساس نتیجه های شیوع شناسی، تریاک با 53.2 درصد و ماریجوانا و حشیش و گل و گراس با 11.9 درصد و شیشه با 8.1 درصد و هروئین با 7.1 درصد به ترتیب الگوهای اول تا چهارم در کشور هستند. به عبارتی باید گفت ورود ماده توهم زای ماریجوانا، گل، گراس و علف به الگوی مصرف مواد در کشور اوضاع جدیدی را در عوض کردن الگوی مصرف مواد در کشور عزیزمان ایران رقم می زند.

گران شدن شیشه ممکن است معتادان را به مصرف پرخطر مخدرها سوق‌ دهد؛ مصرف هم‌زمان یا تزریق

در نمودار زیر میزان مصرف مواد مخدر در کشور عزیزمان ایران را مشاهده کنید

دلایل گرانی شیشه

در این رابطه، معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه قیمت تریاک حتی در سطح خرده فروشی ممکن است بین سه تا چهار درصد زیاد کردن را تجربه کرده باشد تصریح کرد: قیمت ماده مخدر «شیشه» به علت اینکه پیش سازهای تولید آن از خارج از کشور وارد می شود و در نتیجه تحت تاثیر قیمت دلار است دچار نوسانات بیشتری شده است است که در حال حاضر قیمت دقیق آن مشخص نیست.

هادی نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه شاخص های متعددی بر روی قیمت شیشه تاثیرگذار هستند، افزود: نمی توان به طور دقیق تعیین کرد که عوض کردن قیمت شیشه تحت تاثیر قیمت دلار است آیا که جلوگیری از ورود شیشه و پیش سازها، کشف این ماده مخدر در لابراتوارها و … بوده است.

چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

وی با بیان اینکه به تازگی تعدادی از معتادان متجاهر در پایتخت کشور عزیزمان ایران جمع آوری شدند که ممکن است درصدی از آنها مصرف کننده شیشه بوده باشند، ادامه داد: همین مسئله نیز ممکن است بر روی قیمت شیشه تاثیرگذار باشد. همچنین کم کردن ورود مواد پیش ساز به علت اعمال محدودیت در مرزهای غربی کشور و تعطیلی کوله بری و یا کشف لابراتوارهای تولید شیشه از سوی دستگاه های پلیسی، اطلاعاتی و امنیتی موجب نوسان قیمت این ماده مخدر شده است است.

هادی نژاد در ادامه اظهار کرد: دو سال گذشته زنجیره اقداماتی علیه لابراتوارهای تولید شیشه انجام شد و تعدادی از آنها کشف و منهدم شدند؛ این اقدام باعث زیاد کردن سه برابری قیمت شیشه شد و به همین علت نمی توان گفت که زیاد کردن قیمت این ماده مخدر تنها تحت تاثیر یک فاکتور خاص مثل زیاد کردن قیمت دلار است.

گران شدن شیشه ممکن است معتادان را به مصرف پرخطر مخدرها سوق‌ دهد؛ مصرف هم‌زمان یا تزریق

روش های پر خطر جایگزین شیشه می شود؟

با این وجود یکی از کارشناسان حوزه اعتیاد اعتقاد است گران شدن شیشه یا هروئین ممکن است باعث عوض کردن الگوی مصرف معتادان و گرایش آنها به سمت محرکهایی مانند گل و مصرف همزمان آنها شود.

چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

سیدعلی شفیعی، دکتر و کارشناس اعتیاد نیز با اشاره به این موضوع، ضمن بیان اینکه زیاد کردن قیمت دلار به دو شکل می تواند بر روی قیمت مواد مخدر تاثیرگذار باشد، به خبرگزاری ایسنا گفت: یکی از این تاثیرات کم کردن قدرت مصرف کننده ها و دیگری زیاد کردن قیمت مواد مخدر است که به نوعی تابع قیمت جهانی آن محسوب می شود.

وی با بیان اینکه زمانی که افراد قدرت خریدشان کم کردن پیدا می کند به اشکالی گوناگونی تصویر العمل نشان می دهند اظهار کرد: بر اساس اینکه افراد مصرف کننده چه ماده ای با چه میزان و بنیه اقتصادی هستند ممکن است یا به سراغ ترک ماده مخدر مصرفی بروند و جهت مثال از مواد درمانی نگهدارنده استفاده کنند و یا افرادی که از تمکن مالی بالاتری برخوردارند تغییری در نوع مصرف ارزش ایجاد نکنند.

این کارشناس اعتیاد در ادامه افزود: جهت افرادی که امکان ترک برایشان فراهم نیست نیز ممکن است دو اتفاق رخ دهد: یکی آنکه الگوی مصرف ارزش را عوض کردن دهند و به سراغ مواد ارزانقیمت تر بروند و یا اینکه روش مصرف ارزش را جهت مثال از مصرف استنشاقی به مصرف تزریقی عوض کردن دهند تا میزان کمتری از مواد استفاده کنند. این عوض کردن الگوی مصرف بسیار پرخطرتر است و می تواند حالت های سایکوز آنها را با شدت بیشتری ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر تعداد بیشتری از مصرف کنندگان به طور همزمان از چند ماده استفاده می کنند، گفت: جهت مثال افرادی که مصرف کننده شیشه هستند ممکن است احتمال مصرف تزریقی در آنها زیاد کردن یابد. مصرف کنندگان این ماده ممکن است به سراغ مصرف مواد محرک دیگر و یا داروهایی بروند که هنوز قیمت ارزش زیاد کردن نیافته هست. همچنین ممکن است شیوع مصرف مواد محرکی دیگر مانند گل در آنها زیاد کردن پیدا کند.

شفیعی با بیان اینکه بررسی های میدانی نشان می دهد که مصرف گل در جامعه زیاد کردن پیدا کرده هست، افزود: با این وجود اثبات این مسئله که مصرف کنندگان شیشه نسبت به مصرف این ماده عوض کردن جهت داده اند نیازمند تحقیقات بیشتری هست. زیاد این مصرف کنندگان به شکل همزمان چند ماده مخدر را استفاده می کنند.

خبرانلاین / محمدحسین نجاتی

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | مبارزه با موادمخدر | اخبار اجتماعی

چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

چرخش معتادان به تریاک یا گل؟! , دلار قیمت شیشه را ۳برابر کرد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz